neděle 26. srpna 2012

EME 2012 Cambridge

Někdy v dubnu mě oslovil Emil OK1CS s nápadem zúčastnit se konference EME 2012 v Cambridge. I když dosud nemám uskutečněné ani jedno EME QSO a moje paraboly zatím jen bez užitku leží na zahradě, souhlasil jsem. Emil nás oba přihlásil a zamluvil letenky.


Ve středu 15. srpna jsme tedy odletěli do Heathrow a autobusem dojeli do Cambridge. Ubytovali jsme se v příjemném prostředí Churchill College, kde se konference konala.

Odpoledne jsme strávili prohlídkou města. Hlavním problémem pro nás bylo přecházení ulice, neboť všichni zde jezdí po nesprávné straně.

Na čtvrtek nám organizátoři připravili exkurzi do Bletchley Parku, místa, kde se za války lámaly (nejen) německé šifry. Kromě mnoha jiných zde pracoval Alan Turing. Prohlidka zabrala skoro celý den.

Kromě legendárních šifrovacích strojů Enigma a Lorenz zde byl k viděni i elektromechanický dešifrovací stroj Bombe, a největší překvapení, funkční (a opravdu běžící) replika elektronkovo-reléového počítače Colossus.

Vlastní program konference začal v pátek. Alex HB9DRI hovořil o IQ+ dual channel receiveru, Joe K1JT prezentoval software MAP65, Paul W1GHZ prednášel o hornách a feedech a úžas budil popis rekonstrukce redioteleskopu Dwingeloo PI9CAM v podání Jana PA3FXB.

Přednášky byly zaznamenávány a jsou volně k dispozici (ke shlédnutí či stažení) na batc.tv v sekci Film Archive. Přesto si myslím, že vidět a slyšet prednášející na vlastní oči a uši je nenahraditelné.

A spatřit naživo legendy jako Joe K1JT (blog, WSJT a ARRL), Paul W1GHZ, Allen K2UYH nebo Doug VK3UM se nepodaří každý den.

Zajimavá byla relativně vysoká účast z OK, celkem 8 nadšenců. Kromě mě a Emila to byli Zdeněk OK1DFC, Tonda OK1DAI a Vladimír OK1DAK, oba OK1KIR, Franta OK1CA a Vláďa OK1VPZ s Matějem OK1TEH, oba OK2KKW.

V neděli nás odvezl Zdeněk OK1DFC na letiště (škoda jen, že na plánovanou zastávku v Duxfordu uz nezbyl čas) a vrátili jsme se domů.

Jako suvenýr jsem si přivezl VLNA 23 cm od Sama G4DDK (autorem sestavený a změřený). Sam zde měl i přednášku o současném stavu vývoje VLNA pro pásma 70 cm, 23 cm, 13 cm a 9 cm a bylo na něm videt, jakou ma z dosažených parametrů radost.

Na závěr několik fotografií.

Areál Churchill College:
Nejbližší okolí:


Centrum města:Závěrečné společné foto od Zdeňka OK1DFC:


(Foto v plném rozlišení viz http://www.vhf.cz/eme/emeconf12/eme2012atr.jpg.)

Příští konference se bude konat v roce 2014 ve Francii, v Lannion. Do te doby musím vybetonovat základy, postavit stožár a vyřešit asi 1000 drobností. Měsíc čeká...

Žádné komentáře:

Okomentovat